Odborný garant webu:

MUDr. Leopold Rotter, Ph.D. MUDr. Leopold Rotter
- gynekolog
- vedoucí lékař COP
- nositel funkční licence F07 (kolposkopická expertíza)


Co Vás nejvíce zajímá?Více o HPV infekci (typy HPV, co tyto viry způsobují, jejich výskyt v populaci ...)

Všechny informace o HPV najdete zde »


Více o očkování proti rakovině děložního čípku

Všechny informace o očkování proti rakovině naleznete zde »


Co je onkologická cytologie, proč je tak důležitá, co nám říkají výsledky z cytologie ...

Všechny informace o OC najdete zde »


Konizace děložního čípku a usnadnění hojení


Konizace (zákrok na děložním čípku) a následné hojení není nic příjemného. Sodná sůl kyseliny hyaluronové ve formě poševních čípků (Cicatridina®) léčí nejen vaginální suchost, ale urychluje i hojení operační rány a obnovu poškozeného epitelu (reepitelizaci). Zákrok na čípku může být díky tomuto přípravku daleko lépe snášen. V gynekologické praxi se často provádějí odběry a zákroky na děložním čípku. Především cytologické odběry (tzv. onkologická cytologie), jako vyhledávací (screeningové) vyšetření v prevenci rakoviny děložního hrdla. Toto vyšetetřeníozorní gynekologa na pacientky, u kterých by se mohl vyskytovat přednádorový nebo nádorový stav na děložním hrdle. Tento nález je potvrzen nejčastěji biopsií (odběrem malého vzorku tkáně). Operace, která tyto změny odstraní se nazývá konizace. Následné mikroskopické vyšetření tkáně z konizace přesně stanoví stupeň změn, a také, zda byla veškerá patologická tkáň zákrokem odstraněna. Pokud je ložisko nemocné tkáně zcela odstraněno, jedná se i o výkon léčebný.

Konizace děložního čípku je menší operační výkon, který se provádí v celkové anestezii nebo lokálním znecitlivění. K děložnímu čípku se přistupuje přes pochvu. Oblast změněné tkáně se vytne. Tvar a rozsah vytnutí záleží na konkrétním nálezu na děložním čípku, je nutný přísně individuální přístup. Na operační ráně se zastaví krvácení. Dále je doporučen několik dnů klidový režim a omezení fyzické aktivitý. Zavádění tamponů do pochvy, její výplachy, koupání, nadměrná tělesná zátěž nebo pohlavní styk do 4 týdnů po výkonu zvyšují riziko krvácení a zánětu. Bolest v podbřišku, silné krvácení a teploty jsou důvodem k neprodlené návštěvě lékaře. Výtok může postupně slábnout několik týdnů.

Pooperační péči lze výrazně zlepšit použitím přípravku Cicatridina, který podstatně urychluje hojení v oblasti operační rány.


Co dokáže Cicatridina ® ?


Kyselina hyaluronová je jedním z nejdůležitějších v těle přirozeně se vyskytujících „stavebních kamenů“ mezibuněčné hmoty, obvykle ve formě sodné soli, a je neustále obnovována. Její schopnost vázat na sebe vodu má významný vliv na hydrataci tkání. V medicíně má široké využití – lékaři ji používají například při artroskopických a endoskopických operacích, k vyplňování vrásek, prevenci jizvení či v oční chirurgii. Tato látka má ale ještě jednu zajímavou vlastnost – aktivně se účastní imunologických procesů a ovlivňuje růst a zrání buněk. Právě této skutečnosti využívá v lékárnách volně dostupný zdravotnický prostředek Cicatridina®, sodná sůl kyseliny hyaluronové ve formě poševních čípků, která má schopnost urychlovat hojení a obnovovat epitel (reepitelizovat) narušených tkáňových povrchů.

Jeho účinky byly potvrzeny i v klinických studiích. „Tento preparát, který neobsahuje žádné hormony, svým nemocným běžně doporučuji. Na základě mých zkušeností z odborné praxe (ročně provedu stovky konizací) má velmi dobrý regenerační a hojivý efekt. Hojení operačních ran, zejména po konizacích děložních čípků, tak probíhá mnohem lépe a rychleji.“ doporučuje vedoucí Centra onkologické prevence kliniky Reprofit MUDr. Leopold Rotter.

Pokud Vás tedy čeká zákrok na děložním čípku, nezapomeňte během pooperační péče denně aplikovat přípravek Cicatridina®, aby hojení rány na děložním čípku proběhlo rychleji a bez komplikací!blog comments powered by Disqus