Odborný garant webu:

MUDr. Leopold Rotter, Ph.D. MUDr. Leopold Rotter
- gynekolog
- vedoucí lékař COP
- nositel funkční licence F07 (kolposkopická expertíza)


Co Vás nejvíce zajímá?Více o HPV infekci (typy HPV, co tyto viry způsobují, jejich výskyt v populaci ...)

Všechny informace o HPV najdete zde »


Více o očkování proti rakovině děložního čípku

Všechny informace o očkování proti rakovině naleznete zde »


Co je onkologická cytologie, proč je tak důležitá, co nám říkají výsledky z cytologie ...

Všechny informace o OC najdete zde »


Kolposkopie


Při tomto vyšetření je zobrazen genitál (děložní hrdlo, pochva a zevní rodidla) ve zvětšení binokulárním kolposkopem. Vyšetření pak probíhá jako běžné gynekologické vyšetření v zrcadlech. Používáme jednorázová plastová zrcadla (nestudí a jsou výrazně šetrnější a příjemnější).

Rozlišujeme základní (nativní) kolposkopii, při které je vyšetřovaná oblast pozorována bez podání jakéhokoliv roztoku, a kolposkopii rozšířenou, při které je na pozorované místo nanesen nejčastěji 5% roztok kyseliny octové. Cílem rozšířené kolposkopie je eliminovat faktory zhoršující přehlednost (zejména hlen a nebo krev) a zvýraznit případné změny.

Pro provádění specializovaných kolposkopických vyšetření je nutné, aby měl provádějící gynekolog specializovanou licenci k provádění tzv. kolposkopické expertízy. Ta má zaručit, že vyšetření provádí erudovaný lékař, který splňuje přísné podmínky pro udělení této licence. Více informací najdete zde »

Kolposkopem pozorujeme povrchové změny sliznice (odborně epitelu) a změny ve tvaru a uspořádání cév. Pro jednotlivé nálezy je zavedeno odborné názvosloví, jehož cílem je popisné vyjádření a i pravděpodobnou závažnost pozorovaných změn.

Spousta nálezů je i pro laika po našem objasnění zřejmá a vzhledem k modernímu vybavení naší ambulance (instalovaná kamera na kolposkopu a monitor) Vám tyto nálezy můžeme v případě zájmu ukázat na monitoru a blíže objasnit.
Biopsie


V případě kolposkopického nálezu je často nutné histologické ověření odběrem knipsbiopsie - drobného vzorečku tkáně cíleného do podezřelého místa. Odběr se děje ambulantně a nebolí.

Kolposkopické nálezy


Po kliknutí na odkaz níže uvádím několik vybraných kolposkopických obrazů, které je možno vidět pomocí tohoto vyšetření na povrchu děložního hrdla.

Upozornění: následující fotky zobrazují onemocnění čípku děložního. Jejich vzhled může v laikovi budit velmi nelibé pocity. Proto si rozmyslete, zda chcete další sekci fotek navštívit.

ANO, chci navštívit galerii kolposkopických nálezů zde »blog comments powered by Disqus