Odborný garant webu:

MUDr. Leopold Rotter, Ph.D. MUDr. Leopold Rotter
- gynekolog
- vedoucí lékař COP
- nositel funkční licence F07 (kolposkopická expertíza)


Co Vás nejvíce zajímá?Více o HPV infekci (typy HPV, co tyto viry způsobují, jejich výskyt v populaci ...)

Všechny informace o HPV najdete zde »


Více o očkování proti rakovině děložního čípku

Všechny informace o očkování proti rakovině naleznete zde »


Co je onkologická cytologie, proč je tak důležitá, co nám říkají výsledky z cytologie ...

Všechny informace o OC najdete zde »


HSIL, LSIL, ASC-US, ASC-H, AGC-NOS, AGC-NEO?


Co znamenají tyto výsledky Vaší cytologie a jak s nimi dále naložit?


Metoda tzv. onkologické cytologie (v cizině PAP test) je brána jen jako metoda pomocná, nelze z ní určit přesnou diagnozu !!! Pouze ukazuje míru podezření na přednádorové stavy. Bohužel může být jak falešně nadhodnocena (tj skutečný nález na čípku je ve skutečnosti výrazně lepší nebo i negativní, než nám ukazuje cytologie) , tak ale i falešně podhodnocena (tj skutečný nález na čípku je ve skutečnosti horší, než nám ukazuje cytologie).

Níže uvedená doporučení jsou pouze obecná. Vždy je potřeba postupovat individuálně, se zohledněním nálezů na čípku i s event. plánem dalšího těhotenství.

Další informace o onkologické cytologii naleznete zde »


ASC-US


Nález ASC-US znamená, že výsledek stěru je zcela lehce abnormální a riziko přítomnosti závažných přednádorových změn je velmi malé.

Každopádně se musí udělat kontrola - nejčastěji kontrolní cytologický stěr (za cca 3-6 měsíců). Pokud by cytologie byla dále abnormální, je vhodno zvažovat podrobnější vyšetření děložního hrdla (kolposkopie (základní nebo expertní), biopsie, HPV testace atd..).

Jestli tuto mírnou odchylku ve stěru vyvolal HPV virus nelze z tohoto stěru přesně určit.


LSIL


Nález LSIL znamená, že výsledek stěru je mírně abnormální, nicméně riziko přítomnosti závažných přednádorových změn je velmi malé. Pokud se tento cytologický nález v dalším kontrolním stěru opakuje, je potřeba ověřit odběrem biopsie.

Každopádně se musí udělat kontrola - nejčastěji kontrolní cytologický stěr (za cca 6 měsíců). Pokud by cytologie byla dále abnormální, je vhodno zvažovat podrobnější vyšetření děložního hrdla (expertní kolpo, biopsie, HPV testace atd..).


HSIL

ASC-H

AGC-NEO


Tyto nálezy jsou jednoznačným důvodem k podrobnému vyšetření děložního hrdla specialistou, který se touto problematikou zabývá (ideálně expertem).

Vzhledem k tomu, že tyto nálezy velmi často ukazují na závažný přednádorový stav (který mnohdy následně i prokážeme), není preferováno odebírat dále pouze kontrolní cytologie, ale je nutno nález na čípku podrobně došetřit (kolposkopie, biopsie)


AGC-NOS


Nález znamená, že cytologie upozornila na lehkou abnormalitu nejspíše ve žlazovém epitelu (sliznice, která vystýlá děložní kanálek). U těchto nálezů se musí udělat kontrola - nejčastěji kontrolní cytologický stěr (za cca 3-6 měsíců) - ideálně po přeléčení zánětu cervixu nebo doplnit HPV test.blog comments powered by Disqus