Co dále po konizaci:
Po zákroku je nutné dodržet
cca 5-7 dnů klidový režim (zvláště nezvedat těžká břemena a nechodit na dlouhé procházky). Dohojování čípku pak probíhá minimálně měsíc, kdy může být lehké špinění nebo i zvýšený výtok (10-14 dnů). Cca
3 týdny byste neměla mít pohlavní styk, sportovní aktivitu (riziko krvácení) a nekoupat se ve veřejných bazénech (riziko infekce). Aby hojení probíhalo lépe a aby se předešlo infekci, je doporučeno po výkonu zavádět
Betadine vaginální tablety. Ten se zavádí na noc, stačí obden, využívat cca 5-7 tablet.
Poté velmi doporučujeme zavádět
vaginální čípky Cicatridina s kyselinou hyaluronovou na podporu epitelizace a hojení - možno zakoupit v lékárně bez předpisu (začít užívat cca 14 dnů po konusu obden na noc 1 vaginální čípek).
Kontrolní cytologické stěry a kontrola kompletního zahojení čípku by měla proběhnout
za 4-6 měsíců od zákroku. Dřívější odběr onkologické cytologie není doporučován - může být falešně zkreslen hojením na čípku po zákroku. Cca 1-2 měsíce po výkonu je doporučen pohlavní
styk s prezervativem.
V případě ošetření těžkého přednádorového stavu (CIN II, III) by měla být doporučena
dispenzarizace (=sledování) po 6 měsících, většinou po dobu 2 let.
Očkování proti rakovině čípku děložního
Je
mýtus, že po zahájení sexuálního života nemá očkování smysl. Očkování poskytuje samozřejmě maximální přínos mladým dívkám před zahájením sexuálního života. Nicméně v naprosté většině případů chrání před návratem nemoci a pomáhá i sexuálně aktivním ženám.
Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP proto na základě studií
doporučuje vakcinaci proti HPV i ženám s diagnostikovanou prekancerózou děložního hrdla. Vakcínu lze aplikovat před ošetřením i po něm.
V současnosti jsou na trhu tři vakcíny - nejnovější je
Gardasil 9 (proti devíti typům HPV virů, někdy nazývan jako druhá generace vakcín), dále pak kvadrivalentní
Silgard (nyní nově již Gardasil) a bivalentní
Cervarix.
Rizika výkonu:
Nejčastěji se setkáváme s
různou intenzitou špinění až krvácení. Pouze ve výjimečných případech je nutno provést revizi a krvácení ošetřit. Také prae zavádění vaginální tamponády by při použití moderních technik neměla být vůbec používána.
Pokud je výkon dělán zbytečně radikálně, může být po konizaci mírně vyšší
riziko samovolného potratu a předčasného porodu. Nejvíce zde záleží, jakou technikou je nález řešen a hlavně kdo ho řeší !!!!
Každá konizace musí být
dobře indikována a nesmí být dělána zbytečně. Z dnešního pohledu spoustu nálezů (zvláště lehkých prekanceróz) jsme schopni
pouze dlouhodobě sledovat. Také velmi záleží na
provedené technice, kterou volíme dle toho, jak leze vypadá (zda je povrchová, zda se schovává do hrdla...). Velmi rizikové jsou nešetrné konizace, kdy je mnohdy zbytečně, odstraněno nadměrné množství tkáně čípku. Naprosto zavrženíhodné jsou konizace studeným nožem (tj skalpelem).